DCSIMG

Venue Boys are the premier champions

Sleaford Pool League

THE summer 2012 Sleaford Pool League season has ended, with many new teams gaining rewards for their efforts.

In the Premier League, Venue Boys won the league yet again, but were pushed all the way by Black Bull A who secured runners-up spot by drawing with Venue Boys in the last game of the season.

In Division One, Venue C enjoyed a super season, not only winning the league but remaining unbeaten. Legion B will return to the Premier League by coming runners-up with a last game win.

Courthouse won Division Two in style with an unbeaten season. The Whichcote Arms just pipped Squash A to the runners-up spot, despite losing their last game of the season.

In Division Three, White Horse A won the league with a fine last game win over Legion A. This loss for Legion A also cost them the runners-up place as the Duke overtook them following an 8-2 victory in their last game.

Newly promoted Jolly Scotchmen just edged out the Squash Banditos to take the Division Four title, winning their last game while the Banditos could only manage a home draw.

Division Five saw the Rose and Glory comfortably win their league from the New Inn B team who drew their last game.

Premier Division

Team P W D L F A BP Pt

Venue Boys 12 8 3 1 76 44 21 97

Black Bull A 12 5 4 3 61 59 15 76

Golden Cross A 12 4 4 4 61 59 12 73

Venue A 12 4 4 4 60 60 11 71

Ship, Pointon 12 2 5 5 59 61 7 66

Bull & Dog C 12 3 4 5 53 67 8 61

Nags Heck A 12 1 6 5 52 68 6 58

Most wins - Nick Burley (Venue Boys) 12, Carl Marriott (Venue Boys) 10

Division One

Team P W D L F A BP Pt

Venue C 12 9 3 0 80 40 23 103

Legion B 12 7 3 2 78 42 20 98

Magistrates 12 5 4 3 68 52 14 82

Nags Heckington B 12 4 2 6 58 62 12 70

The Bulls A 12 6 2 4 62 58 14 69

New Inn 12 2 0 10 41 89 4 45

Bullstars 12 1 2 9 32 88 2 34

Most wins - Phil O’Neil (Nags Heckington) 11, C Churcher (Legion) and Paul Harris (Venue C) 10

Division Two

Team P W D L F A BP Pt

Courthouse A 12 11 1 0 78 42 27 105

Whichcote 12 5 2 5 71 49 12 83

Squash Club A 12 6 3 3 67 53 15 82

Black Bull B 12 5 1 6 56 64 13 69

Northgate A 12 4 1 7 56 64 8 64

Golden Cross B 12 3 3 6 51 69 9 60

Bull n Dog A 12 2 3 7 48 72 6 54

Most wins - Luke Frith (Squash Club) and Chris Taylor (Whichcote) 9, M Lowth (Golden Cross), C Elliot and A Ray (Whichcote) 8

Division Three

Team P W D L F A BP Pt

White Horse 12 8 2 2 68 52 21 89

Duke 12 6 2 4 64 58 15 79

Legion A 12 6 1 5 63 57 15 78

Squash Ybellies 12 5 1 6 64 56 12 71

Sports Club 12 5 1 6 58 62 11 69

Westgate 12 2 5 5 59 61 8 64

Northgate B 12 2 4 6 55 65 8 63

Most wins - Paul Stennent (Legion) 10, B Kirk (Duke) and R Cooper (White Horse) 9

Division Four

Team P W D L F A BP Pt

Jolly Scotchmen 10 9 0 1 68 32 22 90

Squash Banditos 10 8 1 1 69 31 20 84

Nags Sleaford A 10 3 3 4 47 53 9 56

Squash C 10 3 2 5 44 56 9 53

Nags Helpringham 10 2 1 7 47 63 4 51

Crown and Glory 10 1 1 8 29 71 2 31

Most wins - A McMahon, G Garrett and M Gee (Squash Club) and J Gammage (Jolly) 7, I Rose (Squash Club), D Dawson and C Docherty (Jolly) 6

Division Five

Team P W D L F A BP Pt

Rose and Glory 12 9 1 2 80 40 23 103

New Inn B 12 8 2 2 75 45 21 84

Nags Sleaford NHS 12 2 7 3 58 62 8 66

White Horse B 12 3 2 7 51 69 9 60

Plough Horbling 6 5 1 0 48 12 12 60

Squash Club D 12 4 2 6 47 63 11 58

Squash Club Fems 12 1 1 10 41 79 2 43

Most wins - G Bird (Rose) and L Stanton (New Inn) 10, A Chessum (New Inn) 8

 

Comments

 
 

Back to the top of the page