Sleaford Snooker League: Leaders Reel Deal go 11 clear as title rivals falter

Snooker EMN-180917-091447002
Snooker EMN-180917-091447002

In week 10 of the Sleaford and District Snooker League, Barge and Bottle Division One leaders, Reel Deal C, went 11 points clear with a powerful 5-0 win over Electra S who dropped back into the relegation zone.

Simon Biggin earned the week’s best win in frame four following a 33 break.

Scores: Keith Southern 59-41 Michael Scott; Craig Sentance 50-42 Simon Croft; Garry Sharpe 69-22 Chris Gallimore; Simon Biggin 78-23 Tony McCauley; Shaun Dudley 53-40 Doug Scott.

Fifth-placed Foundations recovered from 1-0 and 2-1 down to beat second-placed Electra B 3-2 away.

Scores: Paul Clark 70-21 Kevin Shaw; Chris Onley 43-69 Ian Eynon; Gavin Robson 56-16 Paul Stevens; Wayne Brankin 39-70 Nick McCauley; Lewis Choularton 34-73 John Jenkins.

After losing the opening frame, Upholsterers strengthened fourth place by winning the remaining four frames against third-placed Electra A.

Andy Copeland scored a 25 break in the 4-1 win.

Scores: Dave Woods 34-68 Joe Kerwin 68; Jason Partridge 50-31 Steve Caithness; Spike Rushby 71-19 John Wheeler; Andy Copeland 74-47 Stefan Lawrence; Graham Watson 64-24 Ken Choularton.

In the bottom-of-the-table clash, Wanderers fougt back form 2-0 down to level, but Legion A won the deciding fifth frame to climb out of the relegation zone.

Frame four saw an incredible 159 points scored.

Scores: David Brown 53-25 Alf Falconio; Paul Banks 52-24 John Butler; Tony Luck 32-58 Neil Price; Kevin Spry 72-87 Terry Wing; Colin Brown 60-13 Mike Smithson.

* In the Sleafordian Coaches Division Two, leaders Legion P twice took the lead at Desperados, before eventually winning 3-2.

Paul Harris earned best win of the week in frame two after scoring a 26 break, while frame four featured 110 points.

Scores: Liam Atkins 32-57 Dan Wilbraham; Paul Harris 74-28 Andy Bainbridge; Lisa Foreman 23-62 Calum Churcher; Nick Janaway 59-51 Jason Zealand; Steve Gyles 25-59

Martin Osbourne.

Reel B moved up to second place after defeating Heckington B 4-1 at home.

Scores: Shane Chapman 64-27 Nick Needham; Len Chapman 48-35 George Tomlinson; Owen Penton-Voak 39-55 Roy Jackson; Carl Dodd 34-21 Mark Wallington; Matt Clements 52-32 Philip Wootton.

Electra C won 3-2 at Solo B on Tour, but dropped to third spot.

Scores: James Scott 24-51 Brian Rudkin; Nick Kelly 42-41 D. Martin-Taylor; Alan James 23-44 Roy Bennett; Fred Ainsworth 21-50 Jack Thompson; Ryan Wright 61-35 John Sharman.

Unpottables went level on points with Polley E after a 3-2 win as Ray Black scored a 22 break in frame three.

Scores: Nino Vacca 25-52 Sid Hicks; David Gash 45-11 Ian Little; Ray Black 67-30 John Blow; Ben Kerrison 52-32 Mick Cawsey; Paddy Harland 23-52 Terry Atkinson.